Więcej pracy i zbyt rzadkie wsparcie specjalisty – oto nowa rzeczywistość dla naszych oczu

Więcej pracy i zbyt rzadkie wsparcie specjalisty – oto nowa rzeczywistość dla naszych oczu

9 kwietnia 2021 0 przez redakcja serwisu

Nikogo nie trzeba przekonywać, że zmysł wzroku odgrywa w naszym życiu kluczową rolę. Dlatego też każdy odpowiedzialny pacjent powinien regularnie sprawdzać jego kondycję i stosować się do najważniejszych zasad profilaktyki narządu wzroku. W czasie pandemii staje się to o tyle istotne, że ze względu na lockdown spędzamy znacznie więcej czasu przed ekranami komputerów, smartfonów czy tabletów, a co za tym idzie, narażamy oczy na wzmożony wysiłek.

Praca przy komputerze – zagrożenia dla wzroku

Pandemia koronawirusa na wielu zakładach pracy wymusiła przejście na tryb pracy zdalnej. Paradoksalnie zaczęliśmy pracować więcej i dłużej, a na dodatek mamy tendencję do spędzania wolnego czasu przed ekranami telewizorów, które emitują światło niebieskie. Jest to spore wyzwanie dla oczu, które szybciej się męczą, przesuszają, maja tendencję do zaczerwień, a w najczarniejszym scenariuszu mogą zacząć sygnalizować problemy z ostrością widzenia.

Zatem jak zadbać o wzrok w czasie pracy?

Home office ma swoje plusy i minusy, jednak niezwykle istotne okazuje się zagospodarowanie stanowiska pracy, również w kontekście wzorku. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia ilość światła słonecznego, a w przypadku światła sztucznego, strumień o ciepłej barwie, który nie męczy oczu. Nie bez znaczenia jest również odległość monitora od oczu – nie powinna być mniejsza niż pół metra. Ulgę zmęczonym oczom przynoszą także proste ćwiczenia na mięśnie gałki ocznej – wodzenie wzrokiem po linii okręgu czy też wypatrywanie przedmiotów w oddali znajdujących się za oknem. Nie można także zapomnieć o nawilżających kroplach do oczu, które pozwalają wspomóc film łzowy.

Jak często badać wzrok?

Regularne badanie wzroku to podstawa, jednak nie każdy przywiązuje do tego odpowiednią wagę. Przeciętny Polak chodzi do okulisty lub optometrysty raz na 3-4 lata, co jest niewystarczające do monitorowania zmian zachodzących w narzędziu wzroku. Specjalistyczne gabinety powinno się odwiedzać przynajmniej raz na 2 lata, co dotyczy osób nieuskarżających się na żadne dolegliwości ze strony oczu. W przypadku zauważenia niepokojących objawów, takich jak niewyraźne widzenie czy trudności z jego skupieniem, należy jednak niezwłocznie udać się do okulisty lub optometrysty, który pomoże z identyfikacją problemu. Choć pandemia utrudnia korzystanie z usług placówek okulistycznych czy salonów optycznych, z umówieniem wizyty nie warto czekać do ostatniej chwili. Każdy miesiąc zwłoki może niekorzystnie wpłynąć na jakość widzenia.

Dodatkowa ochrona wzroku przy pracy

Przy zdiagnozowanej wadzie wzroku konieczne jest dobranie odpowiedniej metody jej korekcji. Dwie najpopularniejsze to okulary korekcyjne oraz soczewki kontaktowe, które oprócz spełniania swoich podstawowych funkcji, mogą również chronić nasz wzrok przed szkodliwym wpływem wielogodzinnej pracy przy komputerze. Warto zatem zainwestować w szkła okularowe z powłoką antyrefleksyjną dostępne m.in. w sklepie Twoje Soczewki, która ogranicza szkodliwość światła niebieskiego na nasz wzrok. Na rynku znajdziemy również szkła kontaktowe dedykowane użytkownikom komputerów.