Polscy programiści na drugim miejscu pod względem wszechstronności

Polscy programiści na drugim miejscu pod względem wszechstronności

28 lutego 2019 0 przez redakcja

Polscy specjaliści znaleźli się na drugim miejscu w rankingu różnorodności wiedzy w technologiach IT spośród państw Europy Wschodniej, wynika z najnowszych danych globalnej firmy konsultingowej DataArt. Polskich programistów wyprzedzili tylko ich koledzy z Ukrainy. Na kolejnych miejscach znaleźli się specjaliści z Rosji i Bułgarii.

Wnioski powstały na bazie statystyk z platformy Skillotron, na której profesjonaliści IT z całego świata mogą sprawdzić swoje umiejętności i wiedzę. Dane obejmują ponad 15 tysięcy aktywnych użytkowników platformy pochodzących z 74 krajów.

Polscy specjaliści IT udzielili poprawnych odpowiedzi łącznie w 35 kategoriach tematycznych, obejmujących zarówno języki programowania, jak i technologie wspomagające tworzenie aplikacji. Programiści z Ukrainy okazali się lepsi o dwie kategorie. Na kolejnych miejscach znaleźli się Rosjanie (34 kategorie) i Bułgarzy (32 kategorie).

Najpopularniejsze nie zawsze najprostsze

Do najpopularniejszych języków programowania w Polsce niezmiennie należą JavaScript, Java i .NET. Programiści sprawdzali swoje umiejętności w tych kategoriach najczęściej. Na kolejnych miejscach znalazły się kategorie związane z testowaniem oprogramowania oraz wykorzystywane przy tworzeniu aplikacji na urządzenia mobilne.

Tabela. Najpopularniejsze technologie i kierunki w branży IT w Polsce

Technologia Popularność
JavaScript 29,7%
Java 22,4%
.NET 6,1%

Źródło: DataArt/Skillotron, na bazie odpowiedzi 240 programistów i specjalistów IT w Polsce

Technologie, które są w Polsce najbardziej rozpowszechnione, nie zawsze okazywały się najprostsze. Najlepsze wyniki uzyskali specjaliści IT odpowiadający na pytania związane z testowaniem oprogramowania (średnio 8 poprawnych odpowiedzi na test). Dopiero na kolejnych miejscach znalazła się technologia .NET (średnio 6 punktów) oraz najpopularniejsza – JavaScript (6 punktów). W przypadku Javy, średnia liczba zdobytych punktów wyniosła 5.

Polscy programiści wpisują się w trendy obowiązujące na całym świecie, ponieważ JavaScript jest wymieniany również jako język programowania o największej popularności na skalę globalną (25,8 proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się także .NET i Java, jednak ich popularność różniła się od tej w Polsce i wyniosła odpowiednio 11,7 proc. i 10,6 proc.

O badaniu

Wyniki powstały na podstawie testu Skillotron – społecznościowej platformy dla programistów, zrzeszającej 15 tysięcy developerów z 74 państw. Skillotron umożliwia sprawdzenie wiedzy i umiejętności programistycznych na bazie kilku tysięcy pytań stworzonych przez użytkowników. Pytania są podzielone na kilkanaście kategorii i wiele więcej podkategorii, obejmując języki programowania, technologie do zarządzania projektami oraz, między innymi, historię informatyki.