Ekrany na ekranach – czym jest FUI?

Ekrany na ekranach – czym jest FUI?

5 marca 2019 0 przez redakcja

FUI (ang. Fictional User Interface – fikcyjny interfejs użytkownika) to ważny element świata każdej nowoczesnej produkcji filmowej i telewizyjnej.  FUI to sposób, w jaki bohaterowie komunikują się ze sobą, często ważny element narracji i drugoplanowy “bohater” licznych scen. Dobrze zaprojektowany wzmacnia realizm produkcji i koresponduje z wizją reżysera.

Czy możemy wyobrazić sobie fabułę kryminalną bez policyjnych systemów namierzania, czy też przepastnych komputerowych kartotek, w których śledczy wyszukują przestępców po odciskach palców? Również prozaiczne czynności, takie jak wyświetlenie SMSa czy wysłanie maila również angażują projektantów fikcyjnych interfejsów użytkownika.

Często tworzenie tego typu paneli jest nie lada wyzwaniem – w produkcjach, które mają odznaczać się realizmem tworzone są modele, które mają odtwarzać te znane z rzeczywistości. Do filmów science-fiction projektanci tworzą rozwiązania, które nie mają odpowiedników w naszych czasach. Zaś w produkcji osadzonej w konkretnych realiach – na przykład w 2000 roku – stawia się nacisk na to, żeby wygląd paneli użytkownika czy stron internetowych przywodził na myśl design z tamtych lat.

Jak wygląda proces?

Proces tworzenia FUI może zacząć się już w etapie pre-produkcji: twórcy fikcyjnych interfejsów użytkownika dostają brief lub cały scenariusz i na tej podstawie tworzą projekty we współpracy z reżyserem.

Po uzgodnieniu wizji i celu, który przed sobą stawiamy rozpoczyna się etap kreatywny: projektanci FUI szukają odpowiednich rozwiązań i przedstawiają design paneli.

Kiedy tego typu ramy projektu są stworzone i zaakceptowane, nadaje się im interaktywność bądź animuje się je – w zależności od potrzeb. Ten etap powiązany jest z filmowym etapem produkcji – dany interfejs musi być gotowy, żeby zagrać w “swojej” scenie.

Spora część FUI powstaje również w post-produkcji, jednak często zaprojektowanie ich już na etapie produkcji pozwala zaoszczędzić sporo środków, a także sprawia, że aktorzy grają bardziej naturalnie – kiedy ekran, który dostarcza im cennych informacji naprawdę to robi.

Kto to robi?

W tworzenie FUI najczęściej zaangażowani są graficy i animatorzy – specjaliści, potrafiący stworzyć najbardziej wiarygodny interfejs. Aby nadać tworzonej aplikacji interaktywności potrzebny jest również programista – front-end developer, dzięki któremu aktor na planie będzie naprawdę używał danego urządzenia, a nie tylko odpalał plik wideo udający prawdziwy UI.

Światowe trendy i polski pomysł na FUI

FUI jest bardzo obecnie gorącym tematem w dyskusji na temat nowoczesnych form designu filmowego. Dd dawna pojęcie rekwizytu filmowego staje się coraz bardziej pojemne i wydaje się, że nie możemy się tu ograniczać jedynie do materialnych przedmiotów wykorzystywanych na planie. Rozwój technologii sprawia, że ekrany w produkcjach filmowych i telewizyjnych pojawiają się coraz częściej i nie dziwi, że powstają studia kreatywne specjalizujące się w dostarczaniu tego typu rozwiązań.

Wysokobudżetowe produkcje potrzebują zwykle wielu projektów FUI. W filmach takich, jak Blade Runner 2049 czy poszczególne odsłony serii Avengers mogliśmy podziwiać interfejsy stworzone przez londyńskie Territory Studio – jednych z największych obecnie specjalistów w tym zakresie. Warto odwiedzić ich stronę, żeby dowiedzieć się jak powstawały te skomplikowane, pełne detali systemy.

Od niedawna również w Polsce działają specjaliści od FUI, mający na swoim koncie już ponad 70 ekranów pojawiających się w czołowych polskich produkcjach. Filmnovation:onScreen projektuje rozwiązania ekranowe od początku 2018, stawiając w swoich pracach przede wszystkim na interaktywność i prostotę obsługi na planie.